Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letní vyrážka

29. 8. 2009

LETNÍ VYRÁŽKA

Letní vyrážka, tak bývá označována alergická reakce na bodnutí hmyzem, zejména čeledi Culicoides. Sezónní charakter je spojen s dobou výskytu hmyzu. S onemocněním se setkáváme od dubna do konce října. Neexistuje žádná plemenná dispozice, častější výskyt se však popisuje u poníků (zejména plemene islandský nebo velšský pony). Většinou jsou postižená zvířata starší 4 let, s přibývajícím věkem se intenzita klinických příznaků stupňuje.

Alergie se vytváří na produkty slinných žláz zejména rodu Culicoides (pakomárci), ale můžeme se setkat i s alergii způsobené jinými druhy bodavého hmyzu- muchničky (č. Simulidae), ovádi (č. Tabanidae), bodalky (č. Stomoxidae). Pakomárci jsou velmi drobný dvoukřídlý hmyz o velikosti 1-6mm, kteří se vyskytují zejména v zalesněných pahorkatinách a v horách s vlhkým podnebím a v blízkosti vodních toků a stojatých vod, s maximem letové aktivity ráno a navečer.

Klinické příznaky: Postižené jsou zejména dorzální části zvířete( hlava, hříva, krk, hřbet, ocas). Intenzivní pruritus (svědění) vede k neustálé traumatizaci kůže zvířetem. Zvíře si vydrbává hřívu, ocas, v oblasti krku a hřbetu se objevují papuly- velké ploché kulaté otoky, které se následkem úporného tření mění v prasklinky a krusty bez srsti. Vytváří se záhyby zhrublé kůže na krku, kohoutku a kořeni ocasu, ocas je často úplně holý bez žíní. Pot, prach a jiné nečistoty onemocnění zhoršují. Pro diagnostiku onemocnění jsou typické klinické příznaky a sezónnost. Je však potřeba vyloučit přítomnost jiných ektoparazitů, které mohou vyvolat podobné klinické příznaky (svrab, vši, všenky), prosté pobodání hmyzem, plísně, kontaktní alergie.

Terapie: Nejúčinnější způsob léčby spočívá v zabránění kontaktu zvířete s hmyzem. V době největší aktivity pakomárků (ráno, večer) držíme koně ve stáji, jemná síť v oknech stáje omezí průnik obtížného hmyzu do stáje, vhodné je větrání stáje ventilátory-vyšší proudění vzduchu.( Nenechávejte však svého koně stát v průvanu.) Napáječky a žlaby držíme v čistotě, zbytky krmiv pravidelně odstraňujeme. Na pastvině používáme repelenty, vhodnou ochranou jsou i letní síťované deky, síťky na oči a uši. Pakomárci nejsou schopni tolerovat vyšší proudění vzduchu než 6 km/hod, proto je vhodné držet zvíře na větrném suchém místě, dále od lesních porostů a stojatých vod. Převezení koně do jiné oblasti může být často vhodným řešením.

Alergická reakce je tlumena chladivými protizánětlivými preparáty, v kombinaci s celkovým podáním kortikoidů a antibiotik v případě většího poškození a poranění kůže. Vzhledem k možné genetické dispozici se nedoporučuje používat postižené jedince v chovu.Tento příspěvek je okopírovaný z www.slecnamini.estranky.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Test, just a test

(Richardjourf, 29. 6. 2022 7:41)https://mixfilesmaker.com/

We are looking for new group members [SPOT DEAL]

(Nathangow, 28. 6. 2022 16:05)

Our company is becoming larger so we are in the need for even more remote workers.

What you will be doing: As a real-time chat assistant you will certainly be paid to respond to live chat messages on a business's website or social accounts.

This includes:

- answering consumer questions,
- supplying sales web links,
- as well as supplying price cuts.

Full training is supplied so you do not need any previous related experience. Contract length: No set term

Price: $0.50 for each minute ($ 30 per hour).

Skills/background required:.
- Need to have an equipment able to gain access to social media sites and web site conversation features (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to work independently.
- Capability to closely adhere to supplied steps and directions.

Trusted web link.

Hrs weekly: Flexible.

Place: Remote work online (endorsed).

For more details: https://bit.ly/_job_offer

Take care,
Nat

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 27. 6. 2022 0:25)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Выкуп автомобилей Cord в СПБ

(Stanleyrhism, 26. 6. 2022 22:10)

https://www.vykup-avtospb.ru/ - Выкуп автомобилей кредитных авто марки AC модели 3151, 2016 года выпуска, тип кузова внедорожник 5 дв. с объемом двигателя 3197 коробка передач вариатор в Санкт-Петербурге.

noclegi augustow nad jeziorem

(SobiCloffPup, 26. 6. 2022 2:16)

pokoje w Augustowie https://www.pokojew-augustowie.pl
krynica morska tanie noclegi blisko morza https://www.pokojew-augustowie.pl/tanie-podlaskie-noclegi-kolno

Выкуп автомобилей Nissan в СПБ

(Andrewsig, 25. 6. 2022 18:42)

https://vukypavto.ru/ - Выкуп авто иностранных автомобилей марки Alpine модели Roox, 2007 года выпуска, тип кузова кабриолет с объемом двигателя 4619 коробка передач вариатор в СПб.

Таможенное оформление грузов 1

(Aquani, 21. 6. 2022 9:30)

Таможенная компания «ВЭД ЛАЙН» является внешнеторговой компанией в сфере таможенных услуг и торговли с Поднебесной, также действует на рынке Москвы. «ВЭД ЛАЙН» https://ved-line.ru предлагает своим клиентам безопасные услуги по интермодальной перевозке грузов, таможенному оформлению также сертификации импортных товаров в таможенных постах. Специалисты компании «ВЭД ЛАЙН» осуществят консультационные услуги в сфере таможенного оформления, и при надобности защитят интересы в пользу партнера в суде.

является СМИ и не имеет прав аккредитованного ресурса

(MichaelViday, 17. 6. 2022 13:54)

Новостным сайтом не может считаться первый попавшийся ресурс. В соответствии с законом «О средствах массовой информации», принятым в последней редакции Государственной Думой РФ 3 июня 2011 года, для регистрации сайта в качестве СМИ его владельцы должны подать соответствующее заявление. При отсутствии регистрации Роскомнадзора, сайт юридически не является СМИ и не имеет прав аккредитованного ресурса.

https://ruposters.ru/news/life

сетка арматурная 100х100х4 1м2 цена

(Alvinlib, 14. 6. 2022 23:52)

https://w-dev.ru/kak-vybrat-dvutavrovuyu-balku/ труба профильная черная.

займ без проверки кредитной

(Patricklgen, 13. 6. 2022 2:19)

Приветствую Вас друзья!
Есть такой интересный сайт https://dengi-do-zarplaty.ru/
Займ на карту онлайн – популярная микрофинансовая услуга. Ее основными достоинствами, по сравнению с обычным банковским кредитом, выступают: оперативность выдачи денег на карточку и доступность большей части потенциальных заемщиков, включая проблемных, то есть имеющих плохую кредитную историю, текущие долги и непогашенные финансовые обязательства.Займы на карту стали реальной возможностью получить деньги не в банке, что требует много времени и доступно далеко не всем. Важным дополнением становится минимум формальностей при получении займа и лояльность со стороны МФО по отношению к потенциальным клиентам. Получить быстрый займ на карту онлайн можно в случае острой нехватки денежных средств, например, при задержке зарплаты, при обнаружении болезни и т.д.

Cycopay:Online Payment Processing

(ShaneViark, 13. 6. 2022 0:09)

<center>This is not spam or marketing, we are at the beginning of the journey and we're just trying to get some feedback, anything constructive would be appreciated.</center>
<center><b>CycoPay</b> is a payment processing platform for startups & individuals.
<b>
What do we do?</b>
We are a platform that's facilitating online payments acceptance for startups & individuals with no paper work and no time to waste.
<b>What's our value proposition?</b>
Instant onboarding: We let everybody in.
Tax remittance on behalf of you: We remit Tax for every single products, because we act as a reseller on every product.
API integrations & payment links.
<b>How are we different from Stripe?</b>
We've noticed that stripe tends to close lots of startups merchant accounts especially outside of the US.
Like them, we offer instant onboarding, however we let everybody in, without paperwork, and when suspicious activity occurs we don't close the account or suspend it but rather let the merchant prove himself.
We remit tax on behalf of you, so instead of keeping track of invoices for every order, you'll have just one at the end of the month.
Try CycoPay: https://CycoPay.com
<b>About Us</b>
We are <b>CycoPay</b>, a startup from the UK with a subsidiary in the EEA. We are an invoicing service that's enabling startups & individuals to acceptance payments via payment links or by API integrations. </center>

Top 5 Online Courses to Learn Google Sheet for Beginners in ...

(DavidExcib, 12. 6. 2022 17:16)

Free Online Excel Pivot Table Course - MyExcelOnline

76801,Texas,United States

how to make macro in excel

https://www.best-schools.info/sneakerhead-website/

tanie noclegi w rzymie dla polakow

(DraiCloffPup, 12. 6. 2022 15:06)

Najlepsze pokoje W Augustowie https://www.najlepszepokojewaugustowie.online
noclegi nad narwia podlaskie https://www.najlepszepokojewaugustowie.online/noclegi-domek-podlaskie

radomsko i okolice tanie noclegi

(DoiiCloffPup, 12. 6. 2022 9:56)

kwatery w Augustowie https://www.najlepszekwaterywaugustowie24.online
pokoje w augustowie https://www.najlepszekwaterywaugustowie24.online/noclegi-orla-podlaskie

tanie noclegi w centrum augustowa

(PiColiimmini, 9. 6. 2022 2:28)

https://www.noclegiiaugustow.online

Metall

(BillNoupe, 7. 6. 2022 22:45)


https://ch-met.ru/katalog/sgon/ Сгон
https://ch-met.ru/katalog/setka/ Сетка металлическая
https://ch-met.ru/katalog/ugolok-alyuminievyij/ Уголок алюминиевый

Ебусь во все дыры, телки с буферами

(Evgenygka, 7. 6. 2022 8:44)

Здравствуйте. Товарищи!
Наша компания предоставялет интим услуги, лучшие телки с буферами, голые письки, отборная порнушка, анал, лесбиянки, все на нашем сайте.

I do not know English

(vipertop, 6. 6. 2022 19:04)

я гадюка. я жив в україні в маріополі зараз живу в польщі. де знайти роботу??? гадюка

The best environmental problems require a little solution

(Nikalsl, 5. 6. 2022 18:30)

https://akvakraska.ru/news/305107-dlya-chego-nuzhny-pakety-dlya-kolyos-avtomobilya.html

Ебусь во все дыры, телки с буферами

(Evgenyisp, 4. 6. 2022 21:31)

Добрый день. Господа!
Наша компания предоставялет интим услуги, лучшие телки с буферами, голые письки, отборная порнушка, анал, лесбиянки, все на нашем сайте.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45

následující » 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>